دلالت های تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

مقاله با موضوع : دلالت های تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و آثار آن بر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

با پسوند PDF جهت استفاده شما بازدیدکننده گرامی آماده شده است که میتوانید با لینک مستقیم دانلود کنید

جهت دانلود مقاله کلیک کنید

انرژی نفت- مزایا و معایب

انرژی نفت- مزایا و معایب

مزایا:

نیروگاه‌های نفتی می‌توانند در زمان بسیار کوتاهی شروع به کار کنند. به عبارت دیگر زمان راه اندازی آن‌ها کوتاه است. همچنین زمان ساخت آن‌ها کم است. توان تولیدی آن‌ها نیز بسیار زیاد است.

بازده این نوع نیروگاه‌ها شبیه نیروگاه‌های زغال سنگی است.

معایب و مضرات نفت:

نفت سوختی تجدیدناپذیر است، همچنین قیمت نفت در حال افزایش بوده و نیروگاه‌هایی که با نفت کار می‌کنند بسیار گران و پرهزینه هستند. نفت همانند سایر سوخت‌های فسیلی محیط زیست را آلوده می‌کند. در نهایت می‌توان گفت که تولید برق توسط نفت بسیار گران بوده و تا زمانی که منابع دیگر تولید انرژی برق وجود دارد استفاده از آن نادرست است.

نفت و محیط زیست:

نفت محیط زیست را آلوده می‌کند و مصرف آن اثرات منفی بر محیط زیست برجا میگذارد. گازهای حاصل از سوختن نفت (مثل دی اکسید سولفور) باعث باران اسیدی می‌شوند. در ضمن دی اکسید کربن حاصل از آن باعث افزایش اثر گلخانه‌ای می‌شود. گاهی مواقع حمل و نقل نفت باعث آلودگی محیط زیست می‌شود (مثل غرق شدن کشتی‌‌های نفتکش در دریا یا واژگون شدن تانکرهای نفتی).

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت نفت ایران چه خواهد بود؟

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت نفت ایران چه خواهد بود؟

 

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: اگر ترامپ تصمیم به وضع تحریم های سختگیرانه تر علیه ایران بگیرد، این مسئله ممکن است مانع از سرمایه گذاری های جدیدی شود که ایران برای نوسازی صنعت نفت فرسوده خود و افزایش تولید نفت و گاز نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، انتظار می رود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در طی روزهای آینده موضع خود را در خصوص پایبندی ایران به توافق برجام اعلام کند.

ایران هم اکنون نیز برای جذب سرمایه گذاری به بخش انرژی خود با دشواری مواجه است و در شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد توافق هسته ای را که منجر به کاهش تحریم ها علیه سومین تولید کنندگان بزرگ نفت اوپک شده تضعیف کند، بسیاری از شرکت های بین المللی موانع زیادی برای ورود به بخش انرژی ایران پیش روی خود می بینند.

تلاش های ترامپ بلافاصله روند صادرات روزانه حدود ۲٫۳ میلیون بشکه ای نفت خام ایران را محدود نخواهد کرد. این رقم بیش از ۳ برابر مقدار نفتی است که آمریکا در طی سال گذشته به کشورهای دیگر صادر کرده است. اما برای سرمایه گذاران، ریسک ناشی از اقدامات آمریکا می تواند بازدارنده باشد. شرکت هایی نظیر توتال که در ماه جولای به اولین شرکت غربی طرف همکاری با بخش انرژی ایران بعد از برجام تبدیل شد، ممکن است با موانع جدیدی در کمک به ایران برای جذب ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری به بخش نفت و گاز خود مواجه شوند. اما سوال اینجاست که تصمیم آمریکا به خروج از برجام چگونه بر بازارهای انرژی تاثیر خواهد گذاشت.

اگر ترامپ تصمیم به وضع تحریم های سختگیرانه تر علیه ایران بگیرد، این مسئله ممکن است مانع از سرمایه گذاری های جدیدی شود که ایران برای نوسازی صنعت نفت فرسوده خود و افزایش تولید نفت و گاز نیاز دارد. پیشتر، تحریم های امریکا که در ژانویه ۲۰۱۶ تعلیق شد، صادرات نفت خام ایران را هدف قرار گرفته بود و مشتریان نفتی ایران تهدید شده بودند که اگر خریدهای خود از این کشور را کاهش ندهند، با جریمه های مالی مواجه خواهند شد.

آمریکا این اهرم را نیز در اختیار دارد که تحریم های مشابهی را علیه شرکت های انرژی طرف همکاری با ایران وضع نماید، زیرا بسیاری از این شرکت ها در آمریکا فعالیت تجاری دارند و از دلار برای خرید تجهیزات و پرداخت پول به پیمانکاران استفاده می کنند. به گفته ایمان ناصری، تحلیلگر موسسه اف جی ای در لندن: «تامین مالی پروژه ها و سرمایه گذاری در ایران حتی از الان هم سخت تر خواهد شد.

ناصری افزود، توانایی ترامپ در محدود کردن فروش نفت ایران احتمالا چندان بالا نخواهد بود. در دور قبلی تحریم ها، واشنگتن بر تمایل مشتریان آسیایی برای خرید نفت کمتر از ایران اتکا کرده بود، در حالی که اتحادیه اروپایی تحریم کامل خرید نفت از این کشور را به اجرا گذاشته بودند. اگر دیگر طرف های برجام تمایلی به بر هم زدن یا مذاکره مجدد در مورد برجام نداشته باشند، احتمالا دولت آمریکا به رهبری ترامپ این بار در صورت تلاش برای تحریم نفت ایران منزوی خواهد شد. اگر آمریکا صادرات و تولید نفت ایران را تحریم کند چه خواهد شد؟

آمریکا نزدیک به ۴۰ سال است که از ایران نفت خریداری نمی کند، اما از زمان لغو تحریم ها، میزان خرید کشورهای آسیایی و اروپایی از ایران تقریبا دو برابر شده و به ۲٫۲ تا ۲٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. بعد از لغو تحریم های اروپا، صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا به حدود نیم میلیون بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت ایران به چین نیز در ماه اوت به بالاترین رقم از ژوئن ۲۰۱۶ تاکنون رسید.

همایون فلکشاهی، تحلیلگر موسسه وود مکنزی در این باره گفت: «به نظر می رسد که اروپا تمایلی برای تحریم مجدد نفت ایران مثل سال ۲۰۱۲ ندارد.» وی افزود، اما ممکن است آمریکا به ویژه از طریق دارایی هایی که در آمریکا قرار دارند، تصمیم به فشار بر خریداران نفت ایران بگیرد.

هلیما کرافت، تحلیلگر موسسه آر بی سی کپیتال مارکتس گفت، تصمیم یکجانبه دولت آمریکا برای تحریم مجدد ایران «موجب کاهش اشتیاق شرکت های اروپایی و برخی شرکت های آسیایی برای دنبال کردن برنامه ها جهت سرمایه گذاری در بخش بالادستی نفت ایران خواهد شد.» وی افزود، این ممکن است به نوبه خود «پالایشگاه های خارجی را ناگزیر سازد تا نفت کمتری از ایران بخرند، به ویژه اگر این پالایشگاه ها مجددا تهدید به محروم شدن از بازارهای سرمایه آمریکا شوند.»

آخرین وضعیت مصرف سوخت نیروگاه ها

آخرین وضعیت مصرف سوخت نیروگاه ها

نیروگاه‌ها بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و اتلاف کننده انرژی فسیلی کشور شناخته شده‌اند ضمن اینکه هرچه میزان سوخت مایع در نیروگاه‌ها بیشتر باشد میزان آلایندگی هوا و زیست محیطی نیز افزایش می‌یاید لذا میزان مصرف سوخت و نوع آن در نیروگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هر سال میزان مصرف سوخت نیروگاه ها پنج درصد رشد می یابد که برای این میزان نیاز به چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید است؛ همچنین به ازای سرمایه‌گذاری برای هر یک واحد تولید برق پنج واحد باید در امر توسعه بخش‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع سرمایه‌گذاری شود.

از سوی دیگر بر اساس آخرین آمار سالانه به صورت معادل ۶۸ میلیارد سوخت شامل گاز، گازوئیل و نفت در صنعت برق مصرف میشود اما این در حالی است که در سال ۹۳ میزان مصرف گاز طبیعی در صنعت برق ۴۷ میلیون و ۷۴۲ هزار متر مکعب بوده که نسبت به سال ۶۸ یعنی ابتدای اجرایی شدن برنامه اول توسعه ۴۰ میلیون و ۹۸۹ هزار متر مکعب رشد داشته یعنی حدودا ۸ برابر شده و همزمان با افزایش مصرف گاز مصرف سوخت مایع کاهش یافته است.

در همین راستا وزارت نیرو و توانیر برنامه هایی را برای کاهش مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها تنظیم کرده اند که به گفته آرش کردی مدیر عامل توانیر در سال ۱۳۹۳، معادل ۷۲ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز و ۱۸ درصد مازوت و گازوییل بود و براساس همکاری‌های وزارت نفت سال گذشته این عدد به ۸۱ درصد رسید.

وی با بیان این‌که بخش عمده‌ای از نیروگاه‌هایی که از سوخت مایع استفاده می‌کردند در حال حاضر از گاز استفاده می‌کنند، گفت: هدف ما این است که به سمتی پیش برویم که مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها به صفر برسد.

افزایش مصرف سوخت گاز توسط نیروگاه ها موجب افزایش صادرات سوخت مایع مانند گازوئیل و نفت کوره به کشور های همسایه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه ها می شود و دیگر تاثیرات تخریب محیط زیست نیز در ایران وجود نخواهد داشت و همانگونه که برنامه ریزی شده قرار است که در سال ۹۵ میزان صادرات و راندمان نیرواه ها افزایش یابد.

نیروگاه های برق چقدر گاز و نفت می‌بلعند؟

نیروگاه های برق چقدر گاز و نفت می‌بلعند؟

بر اساس آخرین آمار، سالانه ۷۰ میلیارد لیتر نفت و ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز صرف تولید برق در نیروگاه‌ها می‌شود که بر اساس گفته کارشناسان حوزه انرژی به راحتی می‌توان با کاهش تلفات فنی و غیرفنی انرژی برق و صرفه‌جویی در مصرف، بخش قابل توجهی نفت و گاز صرفه‌جویی کرد.

به گزارش ایسنا، مصرف برق ارتباط مستقیم با مصرف گاز و نفت دارد و با توجه به اینکه ۹۴ درصد از کل برق تولید شده با استفاده از سوخت‌های فسیلی است، بنابراین صرفه‌جویی در مصرف برق، در ابعاد مختلف، بر کاهش مصرف سوخت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

در این بین همراهی دولت و مجلس برای بهینه‌سازی وسایل اندازه‌گیری مصرف انرژی برق بسیار مهم است، آرش کردی مدیر عامل توانیر معتقد است که امروز تمام طرح‌ها به شکل پایلوت انجام می‌شود حال آنکه باید با یک هدف‌گذاری مناسب و با همراهی بخش خصوصی، این اقدام به شکل کلان اجرایی شود.

از سوی دیگر بر اساس اعداد و ارقام در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۵ درصد سوخت مایع و ۵۵ درصد گاز در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد ولی این عدد در سال ۱۳۹۵ به ۸۸ درصد گاز و ۱۲ درصد سوخت مایع رسید. در سال جاری نیز علی رغم کاهش مصرف مازوت اما میزان مصرف گاز افزایش یافته است.

معمولا وزارت نیرو تمایلی به استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها ندارد، چرا که استفاده از این نوع سوخت باعث افزایش هزینه‌های تعمیراتی نیروگاه ها می‌شود، ضمن اینکه سوخت مایع از سوخت گاز گرانتر است.

از سوی دیگر بخش‌های برنامه ریزی در حوزه نفت و گاز باید پیش بینی از آینده مصرف گاز و توان تأمین آن برای مصارف گوناگون ارائه دهد. وزارت نیرو تنها بهره بردار است و به همین دلیل حدود ۵.۶ میلیارد مخزن سوخت مایع در اختیار دارد که به دستور پدافند غیرعامل ساخته شده و وزارت نفت موظف به تأمین سوخت پشتیبان است.

در ایران مصرف انرژی در هیچ یک از بخش‌ها بهینه نیست، به همین دلیل مدیریت تقاضا در صنایع آب و برق یکی از مهم ترین اهداف وزیر نیرو دولت دوازدهم شناخته شده و وی معتقد است که باید به امر مدیریت مصرف و تقاضا بیش از پیش توجه شود چراکه این مولفه کلید حل بسیاری ازمشکلات صنعت آب و انرژی خواهد بود.

در مجموع به نظر می رسد که با مدیریت درست مصرف و اجرای پروژه های کارامد می توان میزان مصرف انرژی در کشور را مدیریت کرد و با توجه به اینکه میزان مصرف گاز در فصل سرما به طور طبیعی افزایش می یابد و ممکن است وزارت نفت را با چالش هایی روبرو کند،لازم است که نیروگاه های تولید برق مدیریت مصرف و تقاضا را سرلوحه کار خود قرار دهد و یا تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی در صدر برنامه های وزارت نیرو قرار بگیرد.

نقش وزارت نفت در اعتبار بخشی به گواهینامه کیفیت محصول

نقش وزارت نفت در اعتبار بخشی به گواهینامه کیفیت محصول

با صدور گواهینامه کیفیت محصول (IPICB Monogeram) برای سازندگان داخلی تجهیزات نفتی، فرایند بومی سازی مدنظر وزارت نفت در قالب پروژه اقلام دهگانه تقریبا کامل شده  و هدف اصلی این پروژه ها در تولید محصولات کیفی با برند داخلی و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی محقق شده است و از این پس دیگری بهانه ای بنام نداشتن گواهینامه و استاندارد نبودن، برای عدم استفاده از تولیدات داخلی در صنعت نفت کشور پذیرفتنی نیست.

هرچند ممنوعیت استفاده از تجهیزات وارداتی دارای مشابه داخلی چند سالی است که با ذکر جزئیات حتی در مورد تجهیزات مورد استفاده برای  صنعت نفت نیز از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است، اما در موارد متعددی بخصوص در پروژه هایی که در قالب بسته های EPDF و EPCF توسط پیمانکاران اجرا شده، چندان به این ممنوعیت توجه نشده است. بطوری که در برخی پروژه‌های اجرا شده در بخش بالادستی میادین مشترک غرب کارون، به بهانه زمان ساخت طولانی، قیمت‌های بالای وسایل داخلی و نداشتن گواهینامه های استاندارد، تجهیزات خارجی(عمدتا چینی) دربخش شیرآلات سرچاهی (Wellhead) و وسایل درون چاهی(Completion) به تولیدات داخلی مشابه ترجیح داده شده اند. این درحالی است که از چهار شرکت دریافت کننده گواهینامه IPICB  از سال گذشته تاکنون، نام دوشرکت داخلی سازنده این تجهیزات به چشم می خورد.

با شرایط  جدید پیش آمده وصدور گواهینامه IPICB، وزارت نفت موظف است علاوه بر ابلاغ رسمی ممنوعیت استفاده از تجهیزات خارجی که برای مشابه داخلی شان گواهینامه کیفیت صادر شده است، از ابزارهای قانونی اش برای اجرای دقیق و کامل قانون ممنوعیت در پروژه هایی  که بصورت بسته‌های  EPDF و EPCF در صنعت نفت اجرا می شود، استفاده کند.  بخصوص در شرایطی که مطابق سیاست‌های ابلاغی وزارت نفت در سال جاری، شرکت های تابعه وزارت نفت از انجام هرگونه پروژه های توسعه ای و حتی نگهداشت تولید و تجهیزات منع شده اند و این پروژه ها فقط در قالب بسته های ذکر شده قابل انجام است.

نظارت وزارت نفت برای رعایت قانون ممنوعیت واردات محصولات دارای مشابه داخلی، در راستای حمایت از توانمندی سازندگان داخلی است و موجب افزایش اعتبار گواهینامه های کیفیتی است که تحت حمایت وزارت نفت، توسط انجمن نفت ایران نفت صادر می شود.