آخرین وضعیت مصرف سوخت نیروگاه ها

آخرین وضعیت مصرف سوخت نیروگاه ها

نیروگاه‌ها بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و اتلاف کننده انرژی فسیلی کشور شناخته شده‌اند ضمن اینکه هرچه میزان سوخت مایع در نیروگاه‌ها بیشتر باشد میزان آلایندگی هوا و زیست محیطی نیز افزایش می‌یاید لذا میزان مصرف سوخت و نوع آن در نیروگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هر سال میزان مصرف سوخت نیروگاه ها پنج درصد رشد می یابد که برای این میزان نیاز به چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید است؛ همچنین به ازای سرمایه‌گذاری برای هر یک واحد تولید برق پنج واحد باید در امر توسعه بخش‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع سرمایه‌گذاری شود.

از سوی دیگر بر اساس آخرین آمار سالانه به صورت معادل ۶۸ میلیارد سوخت شامل گاز، گازوئیل و نفت در صنعت برق مصرف میشود اما این در حالی است که در سال ۹۳ میزان مصرف گاز طبیعی در صنعت برق ۴۷ میلیون و ۷۴۲ هزار متر مکعب بوده که نسبت به سال ۶۸ یعنی ابتدای اجرایی شدن برنامه اول توسعه ۴۰ میلیون و ۹۸۹ هزار متر مکعب رشد داشته یعنی حدودا ۸ برابر شده و همزمان با افزایش مصرف گاز مصرف سوخت مایع کاهش یافته است.

در همین راستا وزارت نیرو و توانیر برنامه هایی را برای کاهش مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها تنظیم کرده اند که به گفته آرش کردی مدیر عامل توانیر در سال ۱۳۹۳، معادل ۷۲ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز و ۱۸ درصد مازوت و گازوییل بود و براساس همکاری‌های وزارت نفت سال گذشته این عدد به ۸۱ درصد رسید.

وی با بیان این‌که بخش عمده‌ای از نیروگاه‌هایی که از سوخت مایع استفاده می‌کردند در حال حاضر از گاز استفاده می‌کنند، گفت: هدف ما این است که به سمتی پیش برویم که مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها به صفر برسد.

افزایش مصرف سوخت گاز توسط نیروگاه ها موجب افزایش صادرات سوخت مایع مانند گازوئیل و نفت کوره به کشور های همسایه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه ها می شود و دیگر تاثیرات تخریب محیط زیست نیز در ایران وجود نخواهد داشت و همانگونه که برنامه ریزی شده قرار است که در سال ۹۵ میزان صادرات و راندمان نیرواه ها افزایش یابد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.