گازرسانی به نیروگاه‌ها

گازرسانی به نیروگاه‌ها

با افزایش تخصیص گاز به نیروگاه‌ها، متوسط مصرف روزانه سوخت مایع کاهش داشته است و تعداد نیروگاه‌های بهره مند از گاز طبیعی در ابتدای دولت یازدهم ۶۸ نیروگاه بوده که هم‌اکنون  ۷۹ نیروگاه است.

همچنین در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، میزان گاز مصرفی نیروگاه‌ها حدود ۵۱۶۰ میلیون مترمکعب بوده که این رقم در تیر ماه سال جاری به حدود ۷۰۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

دولت یازدهم تا کنون بالغ بر ۱۴۷ میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل  داده که رشدی حدود ۲۵درصد را نشان می‌دهد.

میزان مصارف خانگی در تیر ماه ۱۳۹۲ حدود ۳.۸۸ میلیارد مترمکعب بوده که این رقم در تیر ماه سال جاری به مرز ۴.۵۷ میلییارد مترمکعب رسیده است.

در بخش صنایع عده نیز ارقام فوق در همان بازه‌ی زمانی به ترتیب ۲.۶۷ میلیاردمترمکب و ۳.۲۰ میلیارد مترمکعب  بوده است.

 افزایش ظرفیت پالایش گاز

در طول دوره دولت یازدهم ظرفیت پالایش گاز افزایش یافته و به منظور انتقال این مقدار گاز برداشت شده از منابع و همچنین پایداری در عرضه گاز، با رشد بالای ۸ درصد حدود ۲۹۰۰ کیلومتر خط انتقال گاز جدید احداث شد و ۸ ایستگاه تقویت فشار با ۳۲ توربوکمپرسور نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.

در حال حاضر مجموع خطوط انتقال گاز احداث شده بالغ ۳۷هزار کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های تقویت فشار و توربوکمپرسورها به ترتیب ۷۹ و ۲۷۶ عدد افزایش پیدا کرده است.

افزایش گاز تزریق شده به مخازن ذخیره سازی

از جمله اقدامات مهم شرکت ملی گاز در دولت یازدهم افزایش گاز تزریق شده به مخازن ذخیره سازی گاز بود. تا قبل از این دولت ۱۰۳۴ میلیون متر مکعب گاز به منظور مصارف مورد نیاز ذخیره شد اما در دولت یازدهم بیش ۷۱۵۱ میلیون متر مکعب گاز در مخازن ترزیق شد.

برجام و صنعت گاز کشور

رشد سریع تولید گاز در کشور و افزایش ظرفیت پالایش و تامین گاز، دسترسی به شرکت‌های عمده تولید کننده تجهیزات مورد نیاز و توقف تامین قطعات از طریق واسطه‌های غیرضرور و صرفه‌جوئی به میزان حداقل ۷ میلیون دلار در هزینه‌های جاری تامین کالا، کاهش هزینه‌های تامین کالا و خدمات، افزایش انعطاف‌پذیری سیستم‌های پالایش و انتقال گاز طبیعی در کشور با دسترسی به ملزومات و قطعات و تجهیزات مورد نیاز، دسترسی به منابع مالی شرکت در خارج از کشور جهت تسهیل مبادلات مالی و کالائی با طرف‌های مختلف تجاری، دسترسی به برخی تجهیزات و قطعات ارسالی به خارج از کشور برای تعمیرات به ارزش ده ها میلیون دلار،  آموزش کارکنان و انتقال تکنولوژی به موازات تامین کالا، کاهش قیمت‌های پیشنهادی در خرید و تامین کالا حداقل به میزان بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از سوی عرضه‌کنندگان خارجی، افزایش چندبرابری تعداد شرکت‌های پیشنهاددهنده در مناقصات تامین کالا و خدمات و ایجاد فضای رقابت در جهت کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت کالاها وخدمات دریافتی، حضور نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های معتبر  و کاهش ۳۰-۴۰ درصدی هزینه‌های تعمیرات و سایر خدمات دریافتی، رفع مشکلات بازاریابی و بیمه نفتکش‌ها و صادرات فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه‌ها، حمل مستقیم اجناس خریداری شده به کشور که قبلا با صرف هزینه‌های سنگین و پیچیدگی و ریسک بالای عملیاتی صورت می‌گرفت، فعال شدن قراردادهای تجارت گاز بین ایران و برخی خریداران که به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه به کندی در جریان بود و… فهرست دستاوردهای برجام در صنعت گاز کشور است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.