ایران برای چند سال نفت و گاز دارد؟

ایران برای چند سال نفت و گاز دارد؟

 

برای بیش از ۷۰ سال آینده همچنان منابع نفت و گاز در اختیار دارد و این در حالی است که تا آن زمان نفت بیشتر کشورهای جهان به پایان رسیده است.

ذخایر نفتی اوپک عمدتأ در منطقه خاورمیانه واقع شده که از جمله آن می‌توان به عربستان سعودی‌، عراق و ‌کویت اشاره کرد که در مجموع ۴۰.۴ درصد از ذخایر کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در میان مناطق مختلف جهان منطقه خاورمیانه با دارا بودن ۸۰۷.۷ میلیارد بشکه ذخایر معادل ۴۸.۴ درصد از کل ذخایر تثبیت شده نفت جهان مقام اول را به خود اختصاص داده است. آمریکای مرکزی و جنوبی، آمریکای شمالی، اروپا و اوراسیا، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه نیز به ترتیب با دارا بودن ۱۹.۷ ، ۱۳.۲ ، ۸.۴، ۷.۸ و ۲.۵ درصد از ذخایر تثبیت شده نفت از جهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

همچنین عمر ذخایر نفت جهان به طور متوسط ۵۲.۹ سال برآورد شده که با توجه به میزان برداشت نفت در سال ۲۰۱۲ عمر میادین نفتی آمریکای جنوبی و مرکزی، خاورمیانه،‌ آمریکا شمالی، آفریقا،‌ اروپا و اوراسیا، آسیا و اقیانوسیه به ترتیب بیش از صد سال، ۷۸.۱، ۳۸.۷، ۳۷.۷، ۲۲.۴ و ۱۳.۶ سال برآورد می‌شود.

بنا به این گزارش عمر ذخایر نفتی خاورمیانه در حالی ۷۸.۱ سال برآورد شده که گفته می‌شود ایران و عربستان بیش از ۷۰ سال دیگر نفت خواهند داشت و در آن زمان نفت اکثر کشورهای جهان به پایان رسیده است.

براین اساس عمر ذخایر نفتی کلیه کشورهای عضو اوپک به استثنای آنگولا، الجزایر و قطر به بیش از ۴۰ سال می رسد

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.